Situacijos analizė: „Rheinmetall“ atėjimas į Lietuvą

09 gegužės, 2024
Dalintis:

Lietuvoje daug kalbama apie tai, kad Vokietijos gynybos pramonės milžinė „Rheinmetall“ ketina Radviliškio rajone statyti artilerijos amunicijos gamyklą, kas reiškia – bendrovei neišvengiamai teks stoti į kovą dėl darbuotojų.   

Išanalizavome, kiek atsparūs ir kiek konkurencingi  Šiaulių regiono gamybos ir apdirbamosios pramonės sektoriaus  darbdaviai – ar gebės išsaugoti darbuotojus po „Rheinmetall“ atėjimo, kaip  pasikeis darbuotojų pritraukimo situacija? 

Išanalizavome WitMind® Nacionalinio Lietuvos dirbančiųjų tyrimo duomenis Šiaulių regione, gamybos ir apdirbamosios pramonės sektoriuje, ir randame keletą įžvalgų.  

  1. Regiono darbuotojai yra patenkinti savo darbu ir jo keisti neketina.   
  2. Sektoriaus darbdaviai regione geba užtikrinti tinkamą funkcinių naudų pasiūlą 
  3. Šiaulių apskrities gamybos sektoriaus darbdavių konkurencingumas ne tik prilygsta šalies vidurkiui, bet ir yra šiek tiek aukštesnis už jį.  
  4. Visgi, duomenys rodo, kad nors žmonės ir yra gana patenkinti savo darbu, jie nėra emociškai prisirišę prie įmonės ir, pasitaikius geresniam pasiūlymui, svarstytų keitimą. Tad naujas žaidėjas, tinkamai pasirengęs funkcinių ir emocinių naudų pasiūlymus, nesunkiai prisiviliotų darbuotojus iš esamų įmonių.   
  5. Įdomu ir tai, kad darbuotojai didžiuojasi savo darbdaviais. Labiausiai dėl to, kad regiono įmonės garsina Lietuvą užsienyje, užtikrinamas darbuotojų saugumas, tinkamai įgyvendinami aplinkosaugos reikalavimai. 
  6. Pratęsiant tvarumo temą, darbuotojams svarbi tiek aplinkosauga, tiek socialinė įtrauktis, tačiau jų vertinimu darbdaviai įgyvendina tik aplinkosaugą, o štai situacija su įtrauktimi tikrai prasta.  

Taigi, duomenys rodo, kad nors apskritai žmonės darbupatenkinti, achilo klulnas –  emocinis prisirišimas. Tad rizika prarasti žmones naujam žaidėjui – didžiulė. O tai augins kaštus –  žmonių kaita kainuoja didžiulius pinigus. WitMind® mokslininkai apskaičiavo, kad, pavyzdžiui, Lietuvoje 100 darbuotojų turinti įmonė, kur vidutinis atlyginimas siekia 2300 eurų per mėnesį prieš mokesčius, o darbuotojų savanoriška kaita siekia 20 proc., per metus patiria net apie 340 tūkst. eurų išlaidų vien dėl darbuotojų kaitos. Atitinkamai, darbuotojų kaitą bent 2 proc. sumažinusi įmonė sutaupo apie 50 tūkst. eurų, t.y. arie 15 %,  šių potencialių išlaidų. 

Apibendrinimas   

Regiono darbdaviai susidurs su rimtu, solidžiu, patyrusiu tarptautiniu žaidėju. Panagrinėjus “Rheinmetall” darbdavio komunikaciją tampa akivaizdu – įmonė veikia pagal kryptingą darbdavio strategiją, turi gerai išvystytą vertės pasiūlymų sistemą, turi dag  patirties dirti skirtingose geografinėse vietovėse, o tai  reiškia – prisitaikyti prie aplinkybių. Tad akivaizdu, kad atėjus Vokietijos gamybos gigantui regiono įmonės neabejotinai susidurs su rimtais darbuotojų išsaugojimo ir pritraukimo iššūkiais.  Pasirengimui laiko nėra daug. Gera žinia ta, kad pasirengti strategiją nėra nei brangu, nei sudėtinga – atlikti vidinį tyrimą, gauti išorės duomenis – išsiaiškinti savo konkurencinius išskirtinumus lyginant su kitais, o tuomet sutelkti resursus stiprinant tai, kas svarbu bei vengiant perteklinių investicijų į tai, kas vargiai duos grąžos.   

Sekite naujienas socialiniuose tinkluose: