Konkurencinių stiprybių ir silpnybių bei galimybių analizė versle – anokia naujiena. Iš esmės, visi verslo sprendimai priimami kliaunantis informacija, tyrimais, patirtimi, žiniomis apie rinką, konkurentus, klientus ir jų elgsenas, gyvenseną. Taip atrandamas komercinės sėkmės receptas. O tuomet – tikslingai, kantriai, nesiblaškant į jį investuojama. Stebima rinka, konkurentai, strategija koreguojama, kad verslas laiku prisitaikytų prie nuolat kintančios aplinkos. Taip gimsta ir auga verslai-lyderiai.
Kodėl ši šimtmečiais išbandyta verslumo praktika vis dar netaikoma darbdavio temoje? Kodėl iki šiol konkurencinę kovą darbdavių rinkoje kovojame žiūrėdami tik į veidrodį, t.y. tirdami tik vidinius rodiklius, tik pačių mūsų darbuotojų nuomonę?
WitMind® sudarytas Lietuvos darbdavių konkurencingumo indeksas® atskleidžia darbdavių rinkoje konkurencingiausius sektorius. Du jų netaps Jums didele staigmena, visgi trečiasis gali ir nustebinti.
Darbdavių konkurencingumo reitinge aukščiausiose pozicijose rikiuojasi:
Žemiau visos šalies dirbančiųjų vidurkio konkurencingumo reitinge rikiuojasi šie sektoriai: valstybės ir viešojo valdymo, transporto ir logistikos, sveikatos ir farmacijos, prekybos, gamybos, maitinimo sektoriai.
Gali atrodyti, kad išvardyti laimėtojai ir pralaimėtojai, tačiau svarbu paminėti, kad bent keturi iš šio šešeto veikia ypač mažų pelno maržų ir labai aršios komercinės konkurencijos sąlygomis. Tad mūsų darbas – ne šiaip reitinguoti, o įsigilinti ir suprasti, kaip darbo rinkos kovose pergales skinti galėtų net ir labai ribotus resursus turintys verslai.
Taip, dirbantieji mažiausią konkurencingumo reitingą turinčiuose sektoriuose mažiausia patenkinti darbu apskritai, turi mažiausią įsitraukimo ir didžiavimosi indeksą, pasitenkinimą įmonės kultūra ir, jei darbintųsi dabar, lyginant su sektoriais-lyderiais, būtų gerokai mažiau linkę rinktis esamą darbdavį. Visgi, būtent šie sektoriai turi didžiausią potencialą keisti situaciją, nes pasitelkę patikimus konkurencingumo duomenis gali nesunkiai ir taikliai investuoti į būtent į tai, kas sustiprintų jų kaip darbdavių konkurencingumą ir apčiuopiamai pagerintų darbuotojų gerovę nešvaistant pinigų mažo efektyvumo priemonėms.
Dar įdomiau tai, kad būtent sektoriams – konkurencingumo lyderiams yra sunkiausia rasti naujus pergalių receptus. Imkime, kad ir finansų sektorių: kai visi sektoriaus žaidėjai ypač daug investuoja į savo įvaizdį bei darbuotojų gerovę, rasti naujų konkurencinės kovos ginklų – tikras iššūkis. Dar didesnis jis šio sektoriaus rinkos naujokams, jiems tenka susigrumti su senais patyrusiais finansų darbo rinkos žaidėjais, pelniusiais puikią darbdavio reputaciją ir turinčiais didelį žinomumą. Tokiems rinkos iššūkiams įveikti tikrai nepakaks vidinio tyrimo ar “kažkokio” lyginamojo indekso.
WitMind Darbdavio konkurencingumo sistema® grindžiama tyrimu, apimančiu net 3322 respondentus visoje Lietuvoje, taip užtikrinant statistiškai patikimas imtis 10 darbo rinkos sektorių.