WitMind® Nacionalinis Lietuvos darbuotojų tyrimas: lankstus darbas yra vienas iš trijų svarbiausių darbuotojų lūkesčių, iškart po atlygio ir finansinių paskatų 

10 birželio, 2024
Dalintis:

Apie lankstų grafiką ir nuotolinį darbą kalbama jau seniai, tačiau COVID pandemija privertė jį įgyvendinti realybėje plačiu mastu. Pandemija baigėsi, o šie sąlygininai nauji reiškiniai liko, kartu su savimi atinešdami ir nemažai iššūkių vadovams

WitMind® atliktas Nacionalinis Lietuvos dirbančiųjų ir atskirų sektorių darbuotojų tyrimas, kuriame dalyvavo virš 3,3 tūkst. įvairių sričių darbuotojų, rodo, kad  lankstus darbo grafikas ir nuotolinis darbas yra tapęs universaliu darbuotojų lūkesčiu, jo galimybė nėra itin svarbi tik vyresniems nei 60 metų amžiaus specialistams. Visiems kitiems ji yra tarp 3 svarbiausių prioritetų, iškart po atlygio ir finansinių paskatų.  

Beje, trumpesnė darbo diena ar savaitė dar nėra toks ryškus poreikis, bet taip pat yra darbuotojams svarbių naudų dešimtuke. 

Geriausiai darbuotojų lūkesčius dėl lankstaus darbo grafiko Lietuvoje išpildo informacinių technologijų ir finansų sektoriai. Juose veikiančias įmones galima laikyti lankstaus darbo lyderėmis.   

Šie WitMind® tyrimo duomenys rodo, kad įmonės suteikiama galimybė darbuotojui pačiam organizuoti savo darbo laiką ir spręsti, iš kur dirbti, yra reikšmingas organizacijos konkurencingumo veiksnys. Visgi ne visos įmonės yra linkusios suteikti darbuotojų trokštamą lankstumą. Nors kai kurios to negali padaryti dėl savo veiklos specifikos, tačiau yra nemažai tokių, kurias stabdo konservatyvesnis požiūris į darbo organizavimą ar paprasčiausia inercija, nenoras keisti nusistovėjusių praktikų. Šioms įmonėms gali būti vis sunkiau pritraukti ir išlaikyti rinkos talentus. 

Lankstumas neatsiejamas nuo lyderystės 

Reikia pabrėžti, kad įmonės darbuotojų produktyvumas daugiau priklauso nuo jos organizacinės kultūros ir vadybos principų, nei nuo to, kiek valandų darbuotojai dirba iš biuro, o kiek namuose.  

Pasitikėjimas bei lyderystė šiuo požiūriu yra vieni svarbiausių veiksnių, vis daugiau organizacijų renkasi darbuotojus įtraukti ir motyvuoti investuodamos į vadybos kokybę bei vadovų ugdymą 

Kasdienės lyderystės praktikos yra itin svarbios organizacijos produktyvumui, abipusiu pasitikėjimu grįstų santykių ugdymui. Lankstaus darbo sąlygomis taip pat yra labai svarbūs aiškūs susitarimai su darbuotojais. Jie tampa pagrindu rezultatų vertinimui ir padeda išvengti nesusipratimų bei konfliktų. Kai susitariama, ko iš darbuotojo tikimasi įmonės, funkcijos ir komandos lygmenyse, sudaromos sąlygos dirbti lanksčiai ir produktyviai. 

WitMind® atkreipia dėmesį, kad dirbant lanksčiu darbo grafiku bei nuotoliniu būdu taip pat svarbu išspręsti ir tam tikrus kasdienius praktinius klausimus – pavyzdžiui, apsibrėžti nuotolinių susitikimų planavimo tvarką, nusimatyti efektyvaus grįžtamojo ryšio priemones, vengti šališkumo artumo pagrindu (angl. proximity bias), kai daug laiko biure praleidžiantys darbuotojai automatiškai vertinami geriau nei dalį laiko dirbantys per nuotolį, nepriklausomai nuo jų pasiektų rezultatų. Tai savotiška organizacinė higiena, kuri yra svarbi norint išpildyti darbuotojų turimus lankstumo lūkesčius, nepakenkiant produktyvumui. 

Sekite naujienas socialiniuose tinkluose: